top of page

Kurumunuzda Sosyal Zindeliği Arttıracak 5 Aktivite

Updated: Nov 17, 2023


İşyerinde Sosyal Zindelik Aktiviteleri

Sosyal zindelik, bir kişinin zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Yüksek düzeyde sosyal refaha sahip insanlar genellikle işlerinde ve ilişkilerinde kendilerini daha tatmin hissederler ve atılganlık ve çatışma çözme gibi sağlıklı beceriler geliştirmeye eğilimlidirler. Bu nedenle, etkili çalışan zindelik programları, işyerinde sosyal zindeliği geliştirmenin yollarını vurgular.

Sosyal Zindelik Nedir?

Sosyal zindelik, birinin başkalarıyla yapıcı ilişkiler kurma ve sürdürme yeteneğinin kalitesinin bir ölçüsüdür. Geleneksel sosyal zindelik tanımında psikologlar, sosyal sağlığı değerlendirmek için bir kişinin ailesi, arkadaşları, iş arkadaşları ve daha geniş topluluk üyeleriyle olan ilişkilerine bakar. Sosyal zindelik, insanların, meslektaşları ve çevresindeki insanlar ile ne kadar iyi ilişki kuracağını etkiler. Sosyal zindelik, zihinsel zindelik dahil olmak üzere, zindeliğin diğer boyutlarıyla etkileşime girer.

İş yerinde Sosyal Zindelik Neden Önemlidir?

Sosyal zindelik işyerinde esastır. İşyerinde sosyal esenlik, kendilerini işine bağlı ve tatmin hisseden dinamik ve uyumlu bir çalışan ekibi oluşturmaya yardımcı olur.


Çalışanlar için sosyal zindelik faydaları şunları içerir:

  • Kariyer başarısına katkıda bulunur.

  • Stres yönetimi becerilerini geliştirir.

  • Meslektaşları ve müşteriler ile iletişimi arttırır.

  • Duygusal dayanıklılığı artırır.

İş Yerinde Uygulayabileceğiniz

6 Sosyal Zindelik Aktivitesi


1. Grup rehberli meditasyonlar

Farkındalık meditasyonu, insanların işyerinde başarılı olmalarına yardımcı olarak stresle başa çıkma becerilerini geliştirmenin kanıta dayalı bir yoludur. Araştırmalar, farkındalık meditasyonunun empati ve işbirliğini geliştirdiğini gösteriyor. İşyerinde grup rehberli meditasyonlar, ekip üyelerinin hem kendileril ile, hem de birbirleri hakkında daha derin farkındalık, destek ve anlayış geliştirmelerine yardımcı olabilir.


2. Spor kulüpleri

Daha büyük işyerleri için spor kulüpleri, sosyal zindeliği ve dostça rekabeti teşvik etmeye yardımcı olabilir. Basketbol, ​​voleybol veya yer hokeyi olsun, spor psiko-sosyal sağlığı geliştirmenin kanıtlanmış bir yoludur.


3.Egzersiz Atölyeleri

İşyerinde online egzersiz atölyeleri, bireysel ve ekip sağlığını artırmanın eğlenceli ve etkili bir yoludur. Sosyal zindelik faaliyetlerini mümkün olduğunca çok sayıda çalışan için erişilebilir kılmak için sürekli olarak çeşitli farklı görevler yürütebilirsiniz. Çalışanların ayda 2 kere online ortamda katılabilecekleri egzersiz ve yoga etkinlikleri; çalışanların ortak bir sağlık amacı doğrultusunda birlikte hareket etmesini ve sosyalleşmesini sağlar.


5. Çalışma yıldönümü kutlamaları

İşyerinde daha iyi sosyal sağlık geliştirmenin en basit yollarından biri, her çalışanın çalışma yıl dönümünü kutlamaktır. Sosyal bir unsuru teşvik ederken çalışanları tanımaya yardımcı olmak için duyurular gönderin veya bir öğle yemeği buluşması düzenleyin.


6. Ortak Sosyal Hedefler ve Motivasyon Ödülleri

Çalışanlarınızı ortak bir sosyal hedef konusunda bir araya toplayın. Örneğin; çalışanlarınız ile birlikte yürüyüş günleri oluşturup, çalışanlarınızı takımlara bölebilirsiniz. Hedefi tamamlayan takıma tiyatro bileti, muzikal bileti gibi ödüller ile motive edebilirsiniz. Bu hem takım gücünü arttıracak hem de çalışanlarınızın sosyal zindeliğini güçlendirecektir.Comments


bottom of page